Our Staff

Administrative Staff

Andy Stotz - Principal

Carol Merritt - Assistant Principal

Certificated Staff

Khalila Baker - 6 TESOL

Amy Barker - 5 Intervention Specialist

Travis Bates - Adaptive P.E.

Tate Bennett - P.E.

Kate Blossey - 5

Cassie Brintlinger - 6 Intervention Specialist

Julie Buechner - PE & Wellness

Grace Bulchik -5

Jen Carle - 5

Kenneth Charter -6

Helen Cosner - Gifted 5/6

Leslie Creer - 5

Di Dahman - RN

Amy Dauber - Occupational Therapy

Ashley DiCristofaro - 6

Jen Gaitten - 5

Jackie Doenges - 6

Angela Evans - 5 Intervention Specialist

Jessica Fairchild - 6

Zach Foos - 5

Becky Garris - 5 Intervention Specialist

Beth Goode - 5

Melody Grames - CIS

Dustin Hardgrove - 6

Sam Hershey - Band

Devin Hite - 6

Bill Hoffman - Wellness

Becky Hudson - 6

Laura Hunt - 5/6 Math Coach

Ben Hyde - 6

Mindy Jennings - Psychologist

Tracy Jungwirth - Physical Therapist

Kristopher Knight -6

Spencer Kocher - Music / Band

Courtney Long - 6 Intervention Specialist

Mark Lowe - 5

Ashley Miller - Speech

Deena Moore - 6

Brittney Oiler - 5

Michelle Oney - 5

Lauren Parrott - 5

Mark Pinter - 5

Katy Priest - 6

Robert Ragland - Band/Orchestra

Danielle Gilmore - 5

ErinSekinger - 5

Jen Selva - 5 Tutor

Kristen Seymour - Music

Grace Sizemore - Art

Amy Soga - 6

Kim Spears - Art

Mary-Beth Stanley - 6

Devon Staten - 6

Mark Sturm - Band

Jessica Swope - 5

Megan Unger - Orchestra

Renee Wachauf - 5

Danielle Wells - 5 TESOL

Rebecca Whatley -6

Carrie Wirick - 5/6 Literacy Coach

Austin Young- Choir

Jordan Zak - 6-Intervention Specialist


Classified Staff

Beatriz Abril - Bilingual Assistant

Somaia Alghazawi - Cafeteria

Kathy Angles - Cafeteria

Linda Ballou - Cafeteria

Janet Best - Health Aide / Clinic

Misty Buckley- Cafeteria

Kim Carey - Medicine Monitor / Clinic

Karen Crandall - Administrative Assistant

Tracy Patton - Special Ed Aide

Brenda Ellifritt - Cafeteria

Roger Gallaher - Lunch Monitor

Darryll Goodman- Night Custodian

Julie Hartig - Administrative Assistant

Peggy Johnson - Cafeteria

Dee Jones - Cafeteria/Head Cook

Lisa Leasure - ERC

Kerry Maher - Special Ed Aide

Valerie McNeal - Special Ed One on One Aide

Charlena Mettler- Night Custodian

Theresa Meyer - Assessment Aide

Abdi Mohamed - Bilingual Assistant

Dina Moore - Cafeteria

Michelle Phillips - Day Custodian

Scott Riffe - Night Custodian

Cindy Schlosser - Cafeteria

Debbie Stamper - Assessment Aide/Attendance

Destinee Withem- Cafeteria